Zľava - Dušan Zachar, riaditeľ INEKO, Pavol Rusnák, generálny riaditeľ Nemocnice AGEL Košice-Šaca, a Robert Rusnák, riaditeľ Ústrednej vojenskej nemocnice SNP Ružomberok. Foto: Jozef Brezovský

Najlepšie slovenské nemocnice sú v Ružomberku a v Košiciach-Šaci, hodnotí INEKO

Najvyššie ocenenie Nemocnica roka 2022 v hodnotení inštitútu INEKO v kategórii štátnych univerzitných a fakultných nemocníc získala Ústredná vojenská nemocnica SNP v Ružomberku. Nemocnicou roka 2022 v kategórii všeobecných nemocníc sa stala opätovne Nemocnica AGEL Košice-Šaca, čím si udržala svoju čelnú pozíciu z ostatných troch rokov.

Aby mohli byť slovenské nemocnice hodnotené v rámci ocenenia Nemocnica roka, museli prejsť kvalifikačnými kritériami komplexnosti (poskytovanie zdravotnej starostlivosti v minimálne piatich zo siedmych základných odborností) a dostatočnej veľkosti vzorky pri sledovaných ukazovateľoch.

Motivácia pre zdravotnícke zariadenia

Ocenené zariadenia získali pri nich sumárne najvyšší počet bodov, čiže rating. Posudzované bolo obdobie uplynulých štyroch rokov (väčšinou 2018 až 2021), pričom so vzdialenejším rokom sa váha hodnôt ukazovateľov znižovala. Index transparentnosti (podľa údajov z rokov 2019 až 2022) zostavil na základe vlastného výskumu inštitút INEKO podľa metodiky vytvorenej v spolupráci s Transparency International Slovensko. INEKO porovnávalo nemocnice v rámci dvoch kategórií (štátne univerzitné a fakultné nemocnice a ako druhé všeobecné nemocnice) na základe hodnôt 16 ukazovateľov v šiestich hlavných oblastiach, ktorými boli kvalita poskytovanej zdravotnej starostlivosti, operačné skúsenosti lekárov, náročnosť diagnóz pacientov, spokojnosť pacientov, hospodárenie a transparentnosť.

„Zvyšovanie transparentnosti zverejňovaním relevantných informácií o kvalite a efektívnosti poskytovanej zdravotnej starostlivosti je podľa nás jedným z kľúčových predpokladov na to, aby bola verejnosť lepšie informovaná, aby sa vedela kvalifikovanejšie rozhodovať a vytvárať účinnejší tlak na zlepšovanie verejných služieb, čo potom motivuje zdravotnícke zariadenia sa neustále zlepšovať. Cieľom je, aby pacienti dostávali najlepšiu starostlivosť za najlepšiu cenu. V súlade s myšlienkou a konceptom hodnoty za peniaze,“ povedal na tlačovej konferencii Dušan Zachar, riaditeľ INEKO.

Rooseveltova nemocnica na druhej priečke

Nemocnica v Ružomberku odsunula na druhú pozíciu líderku ostatných štyroch rokov – Fakultnú nemocnicu s poliklinikou F.D.Roosevelta Banská Bystrica. Tretie miesto v hodnotení vybraných ukazovateľov kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti, operačných skúseností lekárov, náročnosti diagnóz, spokojnosti pacientov, hospodárenia a transparentnosti obhájila Univerzitná nemocnica Martin. „Zaujímavosťou je, že ružomberská nemocnica neskončila počas doterajších ôsmich ročníkov hodnotenia horšie ako tretia, martinská bola len dvakrát mimo prvej trojky a Rooseveltova nemocnica v nej chýbala dokonca len raz, v úvodnom ročníku v roku 2015,“ konštatoval Zachar.

„Touto cestou sa chcem poďakovať každému jednému zamestnancovi našej nemocnice, pretože skutočnosť, že sa naša nemocnica pravidelne umiestňuje na jednom z prvých troch miest medzi fakultnými nemocnicami v hodnotení INEKO, je výsledkom tímovej práce všetkých zdravotníckych aj nezdravotníckych pracovníkov vojenskej nemocnice,“ konštatoval pri preberaní ocenenia Robert Rusnák, riaditeľ Ústrednej vojenskej nemocnice SNP Ružomberok.

Nováčik v prvej trojke – Dolný Kubín

Nemocnicou roka 2022 v kategórii všeobecných nemocníc sa stala opätovne Nemocnica AGEL Košice-Šaca, čím si udržala svoju čelnú pozíciu z ostatných troch rokov. Striebornú priečku obhájila Ľubovnianska nemocnica, ktorá nebola počas ôsmich ročníkov nikdy horšia ako druhá, pričom si štyrikrát odniesla najvyššie ocenenie. Nováčikom medzi tromi najúspešnejšími všeobecnými nemocnicami je minulý rok piata – Dolnooravská nemocnica s poliklinikou Dolný Kubín, ktorá patrí pod zriaďovateľskú pôsobnosť žilinskej župy. Na treťom mieste vystriedala komárňanskú nemocnicu zo siete nemocníc AGEL, s ktorou si vymenili pozície. Štvrtá zostala, tak ako vlani, Nemocnica Poprad.

„Ocenenie, vyjadrujúce spokojnosť pacientov v čase, kedy slovenské zdravotníctvo zažíva ťažké obdobie, je pre vedenie nemocnice a jej zamestnancov obrovským zadosťučinením a ešte väčšou motiváciou,“ konštatoval Pavol Rusnák, generálny riaditeľ Nemocnice AGEL Košice-Šaca.

Pandémia koronavírusu ovplyvnila hodnotenie

Hodnotenie Nemocnica roka 2022 vychádza predovšetkým z dát rokov 2018 až 2021. Pandémia koronavírusu sa v roku 2020 v slovenských nemocniciach negatívne podpísala na plošnom zhoršení úrovne takmer všetkých sledovaných indikátorov kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Po nástupe „červených“ kovidových oddelení v nemocniciach sa znížil počet realizovaných operačných výkonov nekovidových pacientov.

„Tento trend pretrval aj v minulom roku. Pandémia zapríčinila aj v roku 2021 odsúvanie plánovaných operácií, a teda zhoršenie dostupnosti a negatívne ovplyvňovala aj kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti, hoci sme už začali pozorovať zlepšenia pri niektorých indikátoroch. Medziročne sa znížil počet opakovaných hospitalizácií, úmrtí hospitalizovaných pacientov po cievnej mozgovej príhode, ako aj počet úmrtí po preklade pacienta z jednotky intenzívnej starostlivosti na štandardné nemocničné lôžko na oddelení. Ako keby sa nemocnice po prvotnom šoku z nepoznaného koronavírusu začali prispôsobovať zmenenej situácii a obmedzeniam a začali už lepšie reagovať na tento núdzový stav,“ uviedol riaditeľ INEKO. Navyše už bola počas celého minulého roka dostupná vakcína proti kovidu, čo zlepšovalo situáciu zaočkovaného zdravotníckeho personálu a zaočkovaných pacientov.

Zaujímavosťou je, že ani dva ťažké roky pandémie nezhoršili v dotazníkoch poisťovní reportovanú spokojnosť pacientov. Práve naopak, spokojnosť pacientov kontinuálne rastie. „Hospodárenie nemocníc sa medziročne zlepšilo. Jedným z vysvetlení môže byť tiež skutočnosť, že objem zdrojov nemocníc od zdravotných poisťovní rástol aj napriek v dôsledku koronavírusu zníženým počtom výkonov, a teda aj nákladov na materiál, lieky, energie a pod. Stále však platí, že v priemere hospodárili štátne univerzitné a fakultné nemocnice stále so stratami, hoci s nižšími, naďalej sa aj zadlžovali a neplatili odvody a faktúry, hoci pomalším tempom,“ uzavrel Zachar.

Jozef Brezovský