Elektronické zdravotníctvo nie je len o ereceptoch. S predpisovaním liekov bez nosenia papierikov do lekárne na Slovensku pred ôsmimi rokmi začala súkromná zdravotná poisťovňa Dôvera, ktorá najnovšie zavádza aj elektronické kúpeľné návrhy a elektronické predpisovanie zdravotníckych pomôcok, na ktoré treba súhlas poisťovne.

Erecept

Elektronický recept prevzali aj ďalšie poisťovne, v súčasnosti funguje v rámci štátneho systému eZdravie a je dostupný všetkým ľuďom na Slovensku. „Erecept je suverénne najúspešnejšia eslužba zdravotníctva. Hoci aj v jej prípade boli začiatky prijatia ťažšie, pandémia ukázala, že papierové recepty sa naozaj dajú plnohodnotne nahradiť elektronickými, že to funguje, je to pohodlné a užívateľsky príjemné pre lekára i pre pacienta,“ zhodnotila pre Zdravotnický deník hovorkyňa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Veronika Daničová. Dodala, že vyše 95 percent všetkých receptov je dnes vystavených elektronicky.

Poisťovne sa však snažia elektronické zdravotníctvo posúvať ďalej a iniciatíva pritom často vychádza práve od lekárov, ktorým to uľahčuje prácu. „Fakultná nemocnica s poliklinikou F.D. Roosevelta v Banskej Bystrici prišla s novou online službou pre pacientov. Od júna 2022 si môžu poistenci objednať tzv. opakovaný predpis lieku na erecept už aj online na webstránke nemocnice,“ uviedla pre Zdravotnický deník Ivana Štefúnová z komunikačného odboru Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP). Rovnako sa dá na termín ambulantného vyšetrenia objednať online. Projekt sa postupne rozširuje aj do ďalších nemocníc a polikliník.

lekáreň lieky
Foto: Pixabay

ePN

Daničová z NCZI doplnila, že tento rok v spolupráci so Sociálnou poisťovňou spustili službu ePN, ktorú lekár vystaví na pár klikov. „Nemusí vypisovať a pretláčať päťdielne tlačivo a pacient sa ide domov liečiť, nemusí chodiť do Sociálnej poisťovne a k zamestnávateľovi,“ tvrdí Daničová. Fungovanie ePN je zatiaľ pre lekárov dobrovoľné. „Aspoň jednu ePN vystavila už asi tretina oprávnených ambulantných lekárov a pridávajú sa postupne aj nemocnice. Viac ako každý štvrtá práceneschopnosť je vystavená elektronicky,“ spresnila hovorkyňa NCZI.

Od apríla funguje plne elektronicky tiež vypĺňanie žiadosti a vyplácanie príspevku pri narodení dieťaťa, ktorý v prvom roku života poskytuje rodičom Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny.

Elab

Ďalšie služby elektronického zdravotníctva však zatiaľ fungujú vo veľmi obmedzenom režime. Existuje služba elab, ktorá funguje v režime, že laboratórium môže zapísať výsledok vykonaného vyšetrenia, a lekár, ktorý vyšetrenie indikoval, si ho môže prečítať. Pri plnohodnotnom fungovaní bude možné, aby žiadanku vystavil lekár elektronicky a aby výsledky videl aj lekár, ktorý vyšetrenie neindikoval. Má to zabrániť nezmyselne duplicitným vyšetreniam, ktoré musia pacienti neraz absolvovať. Toto vylepšenie je však podmienené legislatívou. „Možnosť inovácie tejto služby prináša novela zákona 153, ktorá počítala so spustením elabu od januára 2023, avšak odsunula sa na apríl alebo máj,“ uviedla Daničová.

Podľa Štefúnovej z VšZP sa všetky tri zdravotné poisťovne podieľajú na príprave elabu. Na projekte spolupracujú aj Ministerstvo zdravotníctva SR, Asociácia zdravotných poisťovní, Asociácia laboratórií a jednotlivé laboratória. Títo v apríli podpísali Memorandum o spolupráci v oblasti elektronizácie laboratórnych vyšetrení a žiadaniek.

Mohlo by vás zaujímať

testy laboratórium
Foto: Pixabay

Eobjednanie

Podobné je to s eobjednaním. „Zatiaľ funguje len dobrovoľne a na doplnkové hodiny, ktoré sa reálne nevyužívajú. Tiež si to vyžaduje legislatívny základ, ale po novom sa počíta aj s riadnymi ordinačnými hodinami a viacerými scenármi objednávania,“ hovorí Daničová s tým, že človeka by mal vedieť objednať lekár k špecialistovi, pacient by sa mohol objednať sám, prípadne s objednaním môže pomôcť poisťovňa. „Po siahodlhých diskusiách s terénom by však službe mal predchádzať vylepšený evýmenný lístok, na ktorom od septembra aktívne pracujeme. Lekár ho vystaví, špecialista prevezme, závery vyšetrenia zapíše a indikujúci lekár si ich prečíta. Pacient nechodí s papiermi, lekár všetko vidí online,“ opisuje hovorkyňa NCZI fungovanie v ideálnych prípadoch.

Možnosť elektronického objednávania zatiaľ niektorí poskytovatelia ponúkajú individuálne a objednávanie si manažujú sami. Zdravotná poisťovňa Union uviedla, že vo svojej online pobočke ponúka funkciu vyhľadávací modul, kde môže poistenec nájsť ambulancie, ktoré ponúkajú možnosť elektronického objednania. „Je to mimoriadne pohodlné, ak potrebujete rýchlo odbehnúť z práce a dať si napríklad vybrať znamienko u kožného lekára. Nemusíte obvolávať jednotlivé ambulancie a zisťovať voľné termíny, naša online pobočka vám s tým pomôže,“ vysvetľuje Elena Májeková, riaditeľka sekcie zdravotného poistenia v Unione.  

tomograf lekár
Foto: Pixabay

Mobilné aplikácie

Všetky tri zdravotné poisťovne poskytujú svojím poistencom mobilné aplikácie a rôzne elektronické služby, ktoré majú uľahčiť a zrýchliť liečbu pacienta aj evidenciu vyšetrení. Fungujú aj elektronické systémy manažovania hospitalizácii.

Poistencom VšZP a Dôvery mobilná aplikácia pripomína, kedy majú absolvovať preventívne prehliadky u jednotlivých lekárov. Union má podľa hovorkyne Kristíny Baluchovej zaviesť kalendár preventívnych prehliadok v mobilnej aplikácii začiatkom budúceho roka. V súčasnosti posiela pripomienku SMS správou alebo emailom.

Ekúpele

Najnovšou inováciou v elektronickom zdravotníctve sú elektronické kúpeľné návrhy. V októbri tohto roka ich zaviedla Dôvera, no plánujú ich aj ďalšie dve slovenské poisťovne.

„Zvýši sa tým ochrana osobných údajov poistencov a výber konkrétneho kúpeľného zariadenia i termín nástupu bude mať pacient čisto vo svojich rukách,“ povedal člen predstavenstva zdravotnej poisťovne Dôvera  Marian Faktor na tlačovej konferencii, kde predstavil novinku. Schvaľovanie kúpeľov má byť podľa neho modernejšie, jednoduchšie a rýchlejšie.

Systém lekárovi poradí, aké údaje je potrebné uviesť a upozorní ho na chyby v návrhu. Jeho vypísanie, doručenie do poisťovne a posúdenie sa tak udeje za 24 hodín. Lekár už nebude musieť s návrhom posielať aj rôzne prílohy. Práve ich absencia bola podľa Faktora doteraz častým dôvodom zamietnutia návrhu. Kúpeľná liečba často nie je schválená aj preto, lebo lekár zvolí nesprávnu indikačnú skupinu. Túto elektronický systém priradí automaticky a tiež uvádza informácie ako potrebné vyšetrenia či prípadné kontraindikácie. Ak pacient splní podmienky nároku na kúpeľnú liečbu, ktoré určuje zákon, zdravotná poisťovňa návrh musí schváliť. Tento nárok vzniká podľa konkrétnej diagnózy raz za rok alebo raz za dva roky, preto ak lekár podá návrh skôr ako po uplynutí tohto obdobia, automaticky je zamietnutý.

Pokiaľ poisťovňa návrh schváli, pošle poistencovi zoznam kúpeľných zariadení, vhodných pre jeho indikáciu, spolu s kontaktami. Z nich si sám vyberie, kam chce ísť. Zároveň sa s kúpeľmi dohodne, kedy by mu vyhovoval termín nástupu. To, že pacient si vyberá kúpele sám, je bežnou praxou aj v iných poisťovniach, Union to umožňuje všetkým pacientom, VšZP pacientom v úhradovej skupine B. Týmto ľuďom poisťovňa hradí kúpeľné procedúry a človek si sám hradí ubytovanie, stravu, kúpeľný poplatok a daň z ubytovania. V úhradovej skupine A, kde poisťovňa hradí kúpeľné procedúry, stravovanie a ubytovanie v štandardných podmienkach, VšZP zasiela schválený návrh priamo do kúpeľného zariadenia, s ktorým má uzatvorenú zmluvu na liečbu v danej indikácii.

Od spustenia elektronických kúpeľných návrhov 8. októbra už boli podľa zástupcov ZP Dôvera akýmto spôsobom vypísané stovky návrhov. Spätná väzba od lekárov je pozitívna, oceňujú najmä to, že si nemusia pamätať pravidlá pre všetky indikačné skupiny a podskupiny.

masáž kúpele
Foto: Pixabay

Epomôcky

Poistencom Dôvery môže po novom lekár elektronicky predpísať vybrané zdravotnícke pomôcky online tak, že ich schválenie zdravotnou poisťovňou sa uskutoční spolu s predpisom a pacient s lekárom sa ihneď dozvedia výsledok. Z ambulancie tak pacient môže ísť priamo do výdajne zdravotníckych pomôcok. Pokiaľ bude predpis odmietnutý, poisťovňa uvedie dôvody. Pacient už nemusí chodiť na pobočku ani na poštu s papierovou žiadosťou o schválenie a lekári už nemusia dokladať tlačivá či kópie lekárskych správ.

„Pokiaľ by pomôcka nebola k dispozícii na žiadnej výdajni v meste, lekár môže elektronicky stornovať recept a rovnako rýchlo napísať recept na inú pomôcku,“ vysvetľuje alergologička Svetlana Hadvabová, ktorá pracuje v ambulancii v Komárne. Vyhovuje jej aj nové elektronické podávanie kúpeľných návrhov, pretože eliminuje dlhé papierovačky a riziko, že lekár na niečo zabudne, tak bude musieť návrh prerábať.

Hovorkyne ďalších dvoch slovenských zdravotných poisťovní pre Zdravotnický deník uviedli, že aj vo VšZP a Unione sa pripravuje elektronizácia pri schvaľovaní kúpeľných návrhov a predpisovaní zdravotníckych pomôcok.

Ivana Štefúnová z komunikačného odboru VšZP doplnila, že v apríli tohto roka poisťovňa spustila portál pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti eŽiadosti, ktorý lekárom umožňuje elektronicky podávať žiadosti o lieky a dietetické potraviny, ku ktorým je potrebný súhlas zdravotnej poisťovne.

barle zdravotnícka pomôcka
Foto: Pixabay

Nevyužívajú všetci lekári

Lekári sa zaujímali o to, či nové funkcionality tiež neprevezme štát, podobne ako erecept, aby ich mohli využívať u všetkých pacientov na Slovensku. Faktor z predstavenstva ZP Dôvera tvrdí, že poisťovňa zatiaľ neeviduje od štátu záujem, avšak myslí si, že po niekoľkých rokoch by k tomu mohlo dôjsť, podobne ako to bolo s ereceptom alebo pripravovaným elabom. „Myslíme si, že ak je niečo užitočné pre pacienta a lekára, má to byť systémové,“ tvrdí.

Podľa hovorkyne NCZI Veroniky Daničovej však funkcionality elektronického zdravotníctva zďaleka nevyužívajú všetci lekári. „Len asi 60 percent lekárov zapisuje do ezdravia všetko, čo treba, hoci to zákon prikazuje všetkým. Neexistuje žiadny sankčný ani represívny mechanizmus, aby ich štát k tomu nejakým spôsobom prinútil,“ podotkla pre Zdravotnický deník Daničová. Lekár musí mať v ambulancii alebo na oddelení certifikovaný softvér, ktorý v systéme ezdravie prejde overením zhody. Tieto softvéry vydávajú súkromné spoločnosti, ktoré si podľa Daničovej samy určujú ceny. „Ak náhodou majú lekári softvér, ktorý nie je užívateľsky príjemný, majú sklon k tomu nevyužívať ho. Ak majú lekári dobrý softvér, logicky sú otvorenejší využívaniu nových služieb a vnímajú, že sú komfortnejšie,“ hovorí.

Každý človek má prostredníctvom elektronického občianskeho preukazu prístup k svojej zdravotnej dokumentácii na Národnom portáli zdravia (npz.sk), po prihlásení naň však vidieť, že údaje nie sú kompletné.

Lucia Hakszer