Slovenský ministr zdravotnictví Tomáš Drucker (SMER) – právník a informatik – se zatím těší nebývalé přízni nejen premiéra Fica a levicové strany, která jej nominovala, ale také pravicové části politického spektra. V deníku Sme o něm napsali , že si „drží odstup a je tvrdohlavý“. Jako manažer už v minulosti zvládl několik náročných úkolů, a to i z oblasti zdravotnictví, včetně slučování zdravotních pojišťoven. Tento týden byl krátce v Praze (o setkání s ministrem Němečkem jsme psali zde) a Zdravotnickému deníku odpověděl na čtyři otázky.

 

Označil jste slovenské zdravotnictví za poslední doménu socialismu. Jak chcete prosadit jeho změny, když jste byl na post jmenován levicovou stranou Smer? Jak velkou svobodu Vám k provedení změn dal osobně premiér Fico?

Premiér Robert Fico ma nominoval do funkcie ministra zdravotníctva ako manažéra, dostal som úlohu „dať rezort do poriadku“. K tomu je potrebné mať istým spôsobom voľné ruky tak pri výbere kľúčových spolupracovníkov ako aj pri riešení problémových oblastí. Parlament schválil programové vyhlásenie vlády, ktoré v oblasti zdravotníctva jasne deklaruje  orientáciu na pacienta ako aj na zásadné zmeny v systéme poskytovania zdravotnej starostlivosti.

Smer usiloval o jednu zdravotní pojišťovnu, je tato myšlenka stále ve hře? Jaký je podle Vás optimální počet zdravotních pojišťoven na Slovensku?

Mohlo by vás zaujímať

Otázku  jednej zdravotnej poisťovne alebo pluralitného systému zdravotných poisťovní je potrebné vnímať predovšetkým v kontexte pravidiel v ktorých zdravotné poisťovne pôsobia. Tie sú podstatné preto aby jeden alebo druhý systém dokázal efektívne fungovať v prospech pacienta. Pri nakladaní s financiami je v prvom rade dôležité nastaviť maximálne dokonalý systém kontroly, aby bolo jasné ako sa používajú financie poistencov.

Nejste lékař, jaké výhody a nevýhody to má pro funkci ministra zdravotnictví?

Možno na prvý pohľad sa to  môže zdať ako nevýhoda, no na druhej strane, situácia v rezorte je dnes taká, že si vyžaduje  manažéra. Je na mne, aby som sa obklopil ľuďmi, ktorí mi doplnia vysoko špecializovanú odbornosť  v medicínskej oblasti.

Velké státní nemocnice na Slovensku mají velké dluhy, co s tím – bude je vláda oddlužovat? Stojí za těmito dluhy nastavení úhrad za péči, nebo neschopnost ředitelů nemocnic?

Treba si uvedomiť, že veľké štátne koncové nemocnice poskytujú medicínsky a ekonomicky najnáročnejšiu liečbu, ale nemajú ju dostatočne zaplatenú. Asi žiadny riaditeľ najväčších koncových nemocníc nedokáže vyriešiť finančnú situáciu celkom sám. Musíme zmeniť systém. Kľúčové je vytvoriť jasné pravidlá.  MZ SR vníma oddlžovanie z časového hľadiska ako dôležitú prioritu, ale pravidlá nastavenia celého mechanizmu  musia byť absolútne presné. Zriadili sme tím, ktorý pripravuje  koncept, akým spôsobom vôbec pristupovať k oddlžovaniu. Je nevyhnutné definovať pravidlá, aby bolo oddlženie  čo najefektívnejšie a najspravodlivejšie. Najskôr však treba  analyticky zistiť čo spôsobuje zadlžovanie nemocníc, aby v budúcnosti bolo možné  vyhnúť sa takejto situácii. Na ministerstve sa  zriaďuje Úrad pre riadenie podriadených organizácií, ktorý bude zastrešovať práve  kontroling podriadených organizácií, to znamená  vyhodnocovať finančné a prevádzkové výkaznictvo, verejné obstarávania a podporu implementácie jednotlivých projektov ako je napríklad DRG, či eHealth. U  nemocníc, pri ktorých  je možná racionalizácia vlastnými opatreniami, bude MZ vyžadovať, aby tieto opatrenia nemocnica realizovala. No a pokiaľ vedenie nemocnice nebude schopné realizovať zmeny, tak budem musieť požadovať, aby sme našli iné vedenie. Nie je mojím zámerom hľadať  viny niekoho konkrétneho, ale hovorím o zásadných princípoch, ktoré platia v bežnom živote manažérskej zodpovednosti – prečo by to nemalo fungovať v systéme zdravotníctva?

-cik-

[infobox-cela-sirka]